A választási csalás miatt elítélt Varju László nyert Újpesten: a tavalyi EP-választáshoz képest javított a Fidesz

„Óellenzéki az anyátok térde kalácsa” – így ünnepelt Gyurcsány.

Magyar Péter többször leszögezte, mind a 106 egyéni választókerületben elindulnak jövőre, a balliberális pártok – Varju győzelme miatt elsősorban a DK – azonban ragaszkodnak politikusaik nagy részéhez.
Minden úgy történt a múlt vasárnapi újpesti-angyalföldi időközi parlamenti választáson és utána, mint amire számítani lehetett. Viszonylag alacsony részvétel mellett Varju László győzött, ennek végtelenül örült a csapatával, és ebből a Demokratikus Koalíció azt a tapasztalatot szűrte le, hogy hazudnak – vagy jobb esetben tévednek – a közvélemény-kutatások, amelyek a pártot 3-5 százalékra mérik, hiszen a jelöltjük csaknem 52 százalékot kapott, tehát ennél sokkal erősebbek. S bármennyire is furcsa, emiatt bajba került a választáson el sem induló Tisza Párt és Magyar Péter, mert már ezelőtt a voksolás előtt sem tudták simán félresöpörni a DK-t, ezt követően pedig főleg nem lesznek rá képesek.
Ezt is ajánljuk a témában
„Óellenzéki az anyátok térde kalácsa” – így ünnepelt Gyurcsány.
Azon el lehet gondolkodni, hogy a magyar jogszabályok miért engedik meg, hogy egy választási csalásért – plusz garázdaságért, súlyos testi sértésért – jogerősen elítélt ember a bírósági verdikt kimondása után pár hónappal ismét elinduljon egy országgyűlési választáson; egyébként erre Orbán Viktor is felhívta a figyelmet a parlamentben.
Azon is érdemes eltöprengni, hogy a IV., illetve a XIII. kerületben élők egy része miért gondolta úgy, hogy jó ötlet egy bűnözőt visszaszavazni az Országházba. De felesleges. Mindez megtörtént, most már inkább az a kérdés, hogy ennek a választási eredménynek milyen következményei lesznek.
Ezt is ajánljuk a témában
A vasárnapi időközi parlamenti választásra készülő DK-s politikus áldozatnak próbálja meg beállítani magát, holott több bírói fórum döntött a bűnösségéről.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszterelnök szerint jogi megoldást kell találni a helyzetre.
A parlamenti munkát tekintve semmilyen, visszaáll az a helyzet, amely az elmúlt év végéig, Varju lemondásáig jellemezte az ország házát, a Fidesz-KDNP biztos kétharmados többséggel rendelkezett és ez a helyzet nem változott meg. Az is köztudott volt, hogy Újpesten és főleg Angyalföldön több a balliberális, mint a kormánypárti szimpatizáns, így – miközben ebben a két városrészben is alaposan megváltoztak az egyéni választókerületek határai – az az érdekes, a Fidesz jövőre milyen stratégiát dolgoz ki ezekre a kerületekre.
Teljesen fel nem adhatja a küzdelmet, mert a listás és a töredékszavazatokra nagy szüksége lesz, de túl sok energiát sem érdemes belefeccölni.
Annak már nagyobb jelentősége van, hogy Varju győzelme milyen hatással lesz az ellenzéki erőviszonyokra nézve. Gyurcsányék már a dombóvári időközin megszerzett 11 százalékukból – ami egyébként brutális vereség volt, hiszen a Fidesz jelöltje csaknem 64 százalékot kapott – is komoly következtetéseket vontak le: „Ha itt, a jobboldal fellegvárában erre vagyunk képesek, akkor mérget vehetnek rá, hogy a kormányváltás kiharcolásához elengedhetetlen politikai erőként kell velünk számolni” – írták.
Ezt is ajánljuk a témában
Az elemzésben arra is felhívták a figyelmet, hogy korai még hosszútávú következtetéseket levonni a 2026-os országgyűlési választásokra tekintetettel.
Most pedig, az 52 százalékos eredmény birtokában joggal állíthatják, hogy rájuk hatalmas szükség van, nélkülük nem lehet kormányt buktatni jövőre. Gyurcsány Ferenc egy vidéki fodrász és egy templom meglátogatása között a választás estéjén szemétnek nevezte a kormányt, ami a mai közállapotokat tekintve viszonylag enyhe kifejezésnek számít, ám, hogy gazembernek nevezte a bíróságot – nem egyetlen bírót vagy testületet, hanem hármat, hiszen ennyi fokon tárgyalták az ügyet –, az már a DK elnökétől is nagyon durva.
Ezt is ajánljuk a témában
A DK politikusát garázdaságban, testi sértésben és választás rendje elleni bűntettben is bűnösnek mondták ki decemberben.
Majd már a Tiszának üzent, mondván, a Magyar által óellenzékinek tartott Varjutól nem lehet elvenni a mandátumot 2026-ban. Gyurcsány kijelentette, akik szembemennek a DK-s politikussal, azok csak egy hajszálnyival – ha egyáltalán – jobbak azoknál, akik ezt a rendszert működtetik, tehát a Fidesznél.
Azon persze lazán túlléphetünk, hogy a jelenlegi egyéni választókerület (evk.) jövőre már nem is lesz meg, hiszen Budapesten 18 helyett csak 16 evk-ban lehet voksolni, és ez a változás érinti az újpesti-angyalföldi körzetet is. Az sokkal lényegesebb, hogy a Tisza Párt hatalmas dilemmába került, hiszen
Magyar Péter többször leszögezte, mind a 106 helyen önállóan indulnak, szó sem lehet semmiféle együttműködésről más pártokkal, különösen nem az óellenzékiekkel.
Néhány jelentéktelen ellenzéki párt ugyan valószínűleg kiszáll a 2026-ban esedékes parlamenti versenyből, de a Momentum és az MSZP leszögezte, hogy ők mindenképp indulnak. A lilák ugyan nem azt jelentették be, hogy mind a 106 helyen ringbe szállnak. Sőt azzal, hogy azt közölték, nyitottak rá, hogy egyeztessenek és kooperáljanak azokkal az erőkkel, akiknek szintén a kormányváltás a céljuk, azt üzenték, készek az együttműködésre. Ennek az egyik jele, hogy a XII. kerület képviselője,
Hajnal Miklós – aki némi meglepetésre 2022-ben elég simán, csaknem 7 százalékponttal győzte fideszes ellenfelét – jövőre nem méreti meg magát,
hanem Magyar Pétert támogatja abban a körzetben, ami azért pikáns, mert ott a DK is az egyik legismertebb politikusát, Gréczy Zsoltot állítja hadrendbe. Ám túl sok helyen nem tehetnek ilyen gesztust a lilák, ahhoz ugyanis, hogy országos listát tudjanak állítani, legalább 71 választókerületben, minimum 14 vármegyében és Budapesten kell egyéni jelölttel rendelkezniük.
Az MSZP, valamint a Jobbik pedig egyelőre még ambiciózusabb elképzeléssel állt elő, a két párt egyelőre azt kommunikálja, mind a 106 evk-ben készül az indulásra. Hogy valóban így lesz-e, az több mint kérdéses.
Ezt is ajánljuk a témában
A párt azon az egy időközin is elhasalt, amelyen részt vett.
Ezt is ajánljuk a témában
A Hegyvidéken rettenetesen szoros küzdelem várható 2026-ban.
Ám míg a Momentum, az MSZP, valamint a Jobbik csupán 1-2 százalékon állnak – a Momentum ugyan próbál elkeseredett füstgyertyás és hídfoglaló akciókkal próbál ezen változtatni, az MSZP és a Jobbik azonban lassan kezd beletörődni a sorsába –, addig a DK korábban is jóval erősebb volt náluk, Varju meggyőző sikerével pedig ez a különbség csak fokozódott köztük. S Gyurcsányék régóta bőszen hangoztatják, hogy 106 potens képviselőjelölttel rendelkeznek, vasárnap óta pedig megnőtt az önbizalmuk, még jobban ragaszkodni fognak az álláspontjukhoz. Nyilván ebből a számból jelentősen engednének, ha a Tiszával meg tudnának állapodni a koordinált indulásban, ám erre jelenleg felettébb kevés az esély.
Ezt is ajánljuk a témában
A rendőrök a közlekedés biztonsága érdekében elterelték a forgalmat.
Ezt is ajánljuk a témában
Megdöbbentő akciót hajtottak végre a baloldali képviselők az Országgyűlés keddi ülésén.
A következő hónapokban tehát chicken game játékot fogunk látni a Tisza és a többi ellenzéki párt, elsősorban a DK között, ebbe pedig be fog szállni még néhány inkumbens képviselő – többek között Hadházy Ákos, Tordai Bence, Csárdi Antal, Jámbor András – is, nekik ugyanis eszük ágában sincs visszavonulót fújni, ők jövőre is ott akarnak állni a rajtvonalnál. Ha viszont egy választókerületben több ellenzéki jelölt lesz, a Fidesz könnyen nyerhet olyan helyeken is – elsősorban a fővárosban –, ahol egyébként jóval kisebb lenne az esélye a kormánypártnak.
Nagy kérdés, hogy pár hónap múlva kik rántják félre a kormányt.
Nyitóképünk: Mandiner-grafika